30.5.2017 / Gösterim Sayısı : 220

Lider Çocuk Tarım Kampı Düzenlendi

#lider çocuk kampı 2017

​         Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2014 yılından itibaren her yıl ilkokul öğrencilerine doğa bilincini ve çevre farkındalığını kazandırmak, tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" adı altında her sene farklı bir temanın olduğu etkinlik düzenlemektedir. 

          2017 yılının "Kalkınma için Sürdürülebilir Turizm Uluslararası Yılı" olarak ilan edilmesi sebebiyle; sürdürülebilir çevre içerisinde doğal güzellikler ve sağlıklı tarımsal üretim konusunda farkındalık yaratmak, geleneksel kültür ve sanatı yaşatmak, kırsal yaşama ait bilgi ve deneyim alışverişinin yeni nesillere aktarılması ve kırsal yörelerin kalkınmasını sağlamak amacıyla Lider Çocuk Tarım Kampının teması seçilmiştir.

          İl Müdürlüğümüz tarafından Lider Çocuk Tarım Kampı için 24-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında hazırlanan program dahilinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlemiş olduğu okullarda 4. Sınıf öğrencilerinden toplam 20 öğrenci seçildi. Kamp programında öğrencilere kurumumuz hakkında bilgiler verildi. Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şubesinden Ziraat Mühendisi Emrah Aydın Kırsal Turizm ile ilgili, Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünden Gıda Mühendisi Emine Burcu Ballıktaş ise güvenilir ve sağlıklı gıda ile ilgili sunumlar yaparak öğrencileri bilgilendirdiler. Daha sonra kurumumuzu gezen öğrenciler Şube Müdürlerimizden yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi aldılar. Kurumumuza ait seramızı gezen öğrencilere "Yerel Pembe Domates" fidesi dikiminin nasıl yapıldığı gösterilerek birer örnek fide dikimi yaptırıldı. Kampın ikinci günde Artvin Kafkasör Yaylasına gezi düzenlenerek öğrencilerimize kırsal turizm yerinde gösterildi. Kampın sonunda öğrencilerimize çeşitli hediyeler ve Katılım Sertifikaları verildi. 

        2017 yılının "Kalkınma için Sürdürülebilir Turizm Uluslararası Yılı" olarak ilan edilmesi sebebiyle; sürdürülebilir çevre içerisinde doğal güzellikler ve sağlıklı tarımsal üretim konusunda farkındalık yaratmak, geleneksel kültür ve sanatı yaşatmak, kırsal yaşama ait bilgi ve deneyim alışverişinin yeni nesillere aktarılması ve kırsal yörelerin kalkınmasını sağlamak amacıyla kırsal turizm konusunda eğitimler verilerek "Ülkemizde Kırsal Turizm" konulu bir sayfalık bir kompozisyon yarışması da düzenlenecektir. 81 ilin birincisi olan öğrencilerin kompozisyonları Bakanlığımıza gönderilerek orada dereceye giren öğrenciler de ödüllendirilecek. 

''